Dieta przed operacją bariatryczną

Dieta przed operacją | bariatria,eu

Przygotowanie do operacji bariatrycznej: jak zredukować masę ciała o 7%?

Przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego w obrębie jamy brzusznej obejmuje konsultacje z lekarzami o różnych specjalizacjach. Przed operacją czeka Cię między innymi spotkanie z kardiologiem, pulmonologiem, endokrynologiem, a nawet psychologiem. Jednym z najważniejszych punktów jest konsultacja dietetyczna. Pozwoli ona na stopniowe wyeliminowanie złych nawyków żywieniowych i pomoże w zredukowaniu masy ciała o 7%, co jest jednym przedoperacyjnych wymogów.

Celem diety przed operacją bariatryczną, oprócz obniżenia wagi, jest też zmniejszenie rozmiaru wątroby. Mniejsza wątroba ułatwia przeprowadzenie zabiegu lekarzom, a pacjenta może uchronić przed groźnymi powikłaniami. Po wyznaczeniu daty operacji należy bezwzględnie stosować się do wskazówek dietetyka i rygorystycznie przestrzegać sporządzonych przez niego wskazówek.

Obok diety warto wdrożyć również aktywność fizyczną, w stopniu, na jaki pozwala Twoja aktualna forma oraz samopoczucie. Dieta przed operacją bariatryczną przyniesie jeszcze lepsze rezultaty właśnie w połączeniu z ćwiczeniami. Osoby cierpiące z powodu otyłości powinny wybierać te rodzaje aktywności, które nie obciążają stawów. Na początek wystarczy dłuższy spacer. Można pokusić się o spróbowanie swoich sił w nordic walkingu. Do bezpiecznych sportów zalicza się też pływanie oraz jazdę na rowerze, również tym stacjonarnym.

Dieta przed operacją bariatryczną – proste zasady

Przygotowanie do operacji bariatrycznej pod względem dietetycznym sprowadza się do kilku prostych zasad. Najważniejsze jest obniżenie kalorii oraz wyeliminowanie szkodliwej żywności, w tym niezdrowych tłuszczów, alkoholu czy soli. Należy zwracać uwagę na odpowiedni bilans węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Program żywieniowy przygotowany przez dietetyka powinien zawierać dotyczącą go rozpiskę – ułatwi ona komponowanie posiłków.

Dieta przed operacją bariatryczną to także unikanie żywności przetworzonej. Zamiast tego warto stawiać na świeże lub mrożone produkty, a potrawy przygotowywać samodzielnie. Wówczas można zachować pełną kontrolę nad kalorycznością i wartościami odżywczymi posiłków. W szczególnych przypadkach można skorzystać ze specjalistycznego cateringu.

Jeśli chodzi o konkretne grupy pokarmów, które należy włączyć do diety przed operacją bariatryczną, są to między innymi lekkostrawne warzywa. Na talerzu powinny znaleźć się przede wszystkim te w kolorze zielonym, jak szpinak, brokuł, cukinia, ogórek czy sałata. Białko warto czerpać z chudego mięsa drobiowego, ryb oraz nabiału (mleko, jogurty, serek wiejski). Za przekąski mogą posłużyć owoce o stosunkowo niskiej zawartości cukru. Zaliczamy do nich między innymi cytrusy, w tym pomarańcze, mandarynki i grejpfruty, a także arbuzy i owoce leśne oraz jagodowe.

Podczas przygotowania do operacji bariatrycznej nie należy zapominać o zdrowych węglowodanach, jak ryż, najlepiej ten pełnoziarnisty. Jadłospis najlepiej oprzeć o pięć, a nawet sześć niedużych posiłków, spożywanych w regularnych odstępach czasu. Należy jeść je spokojnie, bez pośpiechu, najlepiej w wygodnej pozycji siedzącej. Nie zapominaj
też o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Lekarze zalecają wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody niegazowanej dziennie. Latem rekomendowana ilość oczywiście wzrasta.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego w obrębie jamy brzusznej, w tym do chirurgicznego leczenia otyłości, obejmuje ponadto przyjmowanie suplementów. Ich lista musi być jednak ustalona na konsultacji lekarskiej. Na ogół w takich przypadkach zaleca się odpowiednie dawkowanie preparatów multiwitaminowych, wapnia, a także witamin D oraz B12.

Dieta przed operacją | bariatria,eu

Bezpośrednio przed planowanym zabiegiem: dieta płynna

W ostatnim czasie poprzedzającym planowaną operację jadłospis staje się jeszcze bardziej restrykcyjny. Okres ten, w zależności od pacjenta, może obejmować od 5 do 14 dni przed samym zabiegiem. Wówczas należy stosować wyłącznie dietę płynną. Jednocześnie nie wolno zapominać o obowiązujących dotychczas uniwersalnych zaleceniach, jak regularne pory posiłków czy unikanie przyjmowania pokarmów w pośpiechu.

Istnieje również szereg wątpliwości nurtujących przede wszystkim kobiety w okresie rozrodczym, które czeka przebycie jednego z zabiegów przeprowadzanych metodą laparoskopową. Planowana operacja a okres – czy zabieg może zostać wykonany w trakcie miesiączki? Odpowiedź zależy oczywiście od kwestii indywidualnych, w wielu przypadkach menstruacja nie jest jednak przeciwwskazaniem.

Kontakt

Chirurgiczne leczenie otyłości
bud. F, Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej
wejście przez Izbę Przyjęć Chirurgiczną, korytarzem w lewo, windą na I piętro
lub
wejście przez bud. H, od wejścia w prawo, korytarzem do końca, po lewej stronie: wejście do Kliniki

Sekretariat:
bud. F, II piętro, pok. 234
tel. 91 466 11 28
tel. 91 466 11 29
faks: 91 466 11 30
e-mail: bariatria@spsk2-szczecin.pl

Copyright © 2022 bariatria.spsk2-szczecin.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.