Poddając się rękawowej resekcji żołądka, wyłączeniu żołądkowemu lub pętlowemu wyłączeniu żołądkowo-jelitowemu, trzeba liczyć się z tym, że nawet po pomyślnie przeprowadzonym zabiegu może wystąpić potrzeba operacji rewizyjnej. Powtórna interwencja może być podyktowana różnymi czynnikami.
Najbardziej oczywistym powodem do kolejnego zabiegu są komplikacje, do których może dojść w trakcie lub bezpośrednio po operacji pierwotnej. Nie zdarzają się one często, ale zawsze trzeba brać pod uwagę takie ryzyko. Jeśli pacjent opuścił już szpital i niepokojące objawy pojawiły się dopiero po powrocie do domu, nie należy zwlekać z poinformowaniem o nich lekarza prowadzącego. Operacje rewizyjne w niektórych przypadkach wynikają z wystąpienia nieszczelności bądź całkowitego rozejścia się zespoleń, które zostały wykonane podczas zabiegu redukcji żołądka. W takiej sytuacji ponowna interwencja chirurgiczna powinna nastąpić natychmiastowo. Procedura ta wydłuży hospitalizację i tym samym proces rekonwalescencji. Pacjent, u którego zostanie przeprowadzona, musi uważnie słuchać wskazówek zespołu lekarskiego i w żadnym wypadku ich nie lekceważyć. Do przyczyn zabiegu rewizyjnego zaliczają się również krwawienie wewnętrzne oraz zakażenie wewnątrzbrzuszne.
Jednym z pooperacyjnych powikłań jest ponadto pojawienie się przepukliny brzusznej. Na ogół powstaje ona w ciągu pierwszych miesięcy po zabiegu. Właśnie dlatego w ciągu kilkunastu tygodni następujących po opuszczeniu szpitala należy powstrzymać się od podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli pacjent wykonuje pracę fizyczną, najprawdopodobniej otrzyma zwolnienie lekarskie na ten okres. Operacje rewizyjne, których powodem jest przepuklina, sprowadzają się zazwyczaj do plastyki danego obszaru.
Po kilku, a nawet kilkunastu latach od resekcji lub wyłączenia żołądkowego masa ciała pacjenta ponownie może osiągnąć alarmujący poziom. W takiej sytuacji dyskusja o konieczności kolejnej operacji jest nieunikniona. By do niej doszło, najpierw należy ustalić przyczynę ponownego przybrania na wadze. Jeśli wynika ona z niestosowania się pacjenta do lekarskich zaleceń, specjalista będzie musiał mieć pewność, że błąd ten nie zostanie powtórzony. Reoperacji bariatrycznej nie trzeba przeprowadzać tą samą metodą, co pierwszy zabieg. W wielu przypadkach chirurdzy decydują się na zastosowanie innej procedury.
Jak zapobiec zabiegom rewizyjnym żołądka?
Jak wszystkim innym komplikacjom zdrowotnym, tak i kolejnym operacjom spowodowanym kliniczną otyłością można skutecznie zapobiegać. Najważniejsza w tym przypadku jest dyscyplina oraz stuprocentowe zaufanie lekarzom. Ich rekomendacje, szczególnie w pierwszych dniach po pierwotnym zabiegu, będą skupiać się głównie wokół odpowiedniej diety. Zabiegom rewizyjnym żołądka można bowiem przeciwdziałać właśnie poprzez prawidłowo zbilansowany, niskokaloryczny i niskowęglowodanowy jadłospis. Na początku będzie on oparty przede wszystkim na produktach płynnych, ale już po krótkim czasie włączone zostaną pokarmy stałe. Na talerzach rekonwalescentów powinny być obecne warzywa, ryby, drób, wybrane owoce oraz zdrowy tłuszcz, na przykład pod postacią oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, awokado lub orzechów. Pacjenci, którzy chcą uniknąć reoperacji bariatrycznej, muszą pamiętać o tym, że zastosowana po zabiegu dieta nie ma terminu końcowego. Chodzi w niej przede wszystkim o zmianę nawyków żywieniowych na stałe. Zamiast sięgania po niezdrowe produkty warto zatem eksperymentować z przepisami, których składniki znajdują się na liście dozwolonych pokarmów, poznawać nowe smaki oraz tekstury.
Oprócz starannego selekcjonowania produktów, które trafiają do zredukowanych żołądków pacjentów, operacjom rewizyjnym można zapobiegać też poprzez wyrobienie innego rodzaju nawyków. Bardzo ważne jest wprowadzenie stałego harmonogramu posiłków. Można jeść na przykład w odstępach dwugodzinnych. Porcje powinny być stosunkowo małe, nigdy nie należy się przejadać. Zgubne jest ponadto podjadanie pomiędzy regularnymi posiłkami. Warto pamiętać także o tym, że również napoje dostarczają organizmowi kalorii. Dobrym posunięciem będzie eliminacja tych sztucznie dosładzanych oraz gazowanych.
Zabiegom rewizyjnym żołądka warto przeciwdziałać również poprzez ruch – fizyczna aktywność znacznie ogranicza ryzyko ich przeprowadzenia. Nie należy jednak zmuszać się do trudnych i zbyt wymagających ćwiczeń, bo te zaowocują jedynie spadkiem motywacji. Zamiast nich warto wybierać przyjemne formy wysiłku, jak spacery na łonie natury, wycieczki rowerowe czy pływanie.
Lekarz prowadzący obok planu dietetycznego oraz przykładowych ćwiczeń wyznaczy pacjentowi również terminy kolejnych kontroli. By uniknąć operacji rewizyjnej, trzeba ich bezwzględnie przestrzegać. Tylko dzięki regularnym kontrolom lekarskim możliwa jest ocena postępów oraz stanu zdrowia pacjenta. Równie ważną kwestią są przepisane przez specjalistę suplementy. Trzeba przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza i absolutnie nie zaniedbywać tej czynności.
Przeciwwskazania do reoperacji bariatrycznej
W przypadku każdej interwencji chirurgicznej istnieje długa lista przeciwwskazań. Nie inaczej jest z zabiegiem rewizyjnym po redukcji żołądka, jeśli jego cel jest inny niż ratowanie życia pacjenta. Listę tę otwierają oczywiście różnego rodzaju używki. Jeżeli osoba po przebytej procedurze bariatrycznej po kilku latach powróci do wagi sprzed zabiegu, ponowna interwencja będzie wykluczona w przypadku nadużywania alkoholu lub palenia tytoniu. Kolejny warunek, który musi zostać spełniony, to pełna współpraca z lekarzami. Reoperacja bariatryczna nie zostanie bowiem przeprowadzona, jeśli istnieją podejrzenia co do tego, że i tym razem pacjent nie będzie przestrzegać ścisłej diety lub planu aktywności fizycznej.