Zwolnienie po operacji bariatrycznej

Powrót do pracy: ile zwolnienia po operacji bariatrycznej?

Rękawowa resekcja żołądka, wyłączenie żołądkowe czy pętlowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe – bez względu na to, który rodzaj zabiegu zostanie wybrany w Twoim przypadku, po wyjściu ze szpitala czeka Cię rekonwalescencja. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, ile zwolnienia po operacji bariatrycznej wypisze Twój lekarz prowadzący. Długość okresu dochodzenia do zdrowia zależy bowiem od wielu czynników. Pierwszy z nich to oczywiście powodzenie samej operacji. Powikłania w tym przypadku zdarzają się stosunkowo rzadko, nigdy nie należy ich jednak wykluczać całkowicie. W skrajnych sytuacjach niezbędna może być powtórna interwencja chirurgiczna, co dodatkowo wydłuża czas trwania zwolnienia L4 po operacji bariatrycznej.

Nie bez znaczenia jest też Twoja kondycja, zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Osoby aktywne na ogół lepiej znoszą rekonwalescencję i szybciej powracają do pełni sił. Jednak w przypadku zabiegów dotyczących redukcji żołądka bardzo ważne jest również nastawienie mentalne. Lekarze zalecają dietę, która wielu pacjentom wydaje się wyjątkowo restrykcyjna. Przez pierwsze dni, a czasami nawet tygodnie, po zabiegu można przyjmować wyłącznie płyny. Zwolnienie lekarskie po operacji w każdym przypadku powinno więc obejmować ten okres, jako że większość pacjentów jest wówczas osłabiona. Włączanie kolejnych grup pokarmów do jadłospisu odbywa się stopniowo, co również może budzić sprzeciw ze strony pacjenta. Każde złamanie reguł może natomiast przedłużać rekonwalescencję.

Zwolnienie po operacji bariatrycznej – czy dwa tygodnie wystarczą na regenerację?

Najkrótszy okres dochodzenia do siebie po zabiegu laparoskopowym redukującym żołądek wynosi dwa tygodnie. Nie oznacza to jednak, że Twoje zwolnienie po operacji bariatrycznej będzie trwało właśnie tyle. Jest to najbardziej optymistyczna wersja, która dotyczy pacjentów cieszących się dobrym zdrowiem. Możliwe, że początkowo lekarz wypisze Ci zwolnienie właśnie na czternaście dni, a tuż przed ich upływem wydłuży ten okres dwukrotnie. Te dodatkowe dwa tygodnie okazują się zbawienne w naprawdę wielu przypadkach. Przed udaniem się do szpitala warto zatem przekazać zawodowe obowiązki innym pracownikom, by w czasie trwania zwolnienia lekarskiego po operacji nie towarzyszył Ci stres oraz poczucie, że musisz czym prędzej wrócić do pracy. Pamiętaj o regularnych konsultacjach z lekarzami w wyznaczonych terminach i kontaktuj się z nimi zawsze, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem swojego zdrowia.

Jeśli chodzi natomiast o powrót do pełnej sprawności fizycznej, najczęściej mówi się o około sześciu tygodniach. O tym, ile wyniesie on w Twoim przypadku, zadecyduje Twoja umiejętność przystosowania się do nowej sytuacji, przestrzeganie diety oraz wykonywanie zaleconych przez lekarza ćwiczeń. Zwolnienie L4 po operacji bariatrycznej to czas, który powinien być wykorzystany najlepiej, jak to możliwe. Pierwsze dni pacjenci na ogół spędzają, dochodząc do siebie w łóżku, już po około tygodniu można jednak wdrożyć krótkie, pięciominutowe spacery i stopniowo je wydłużać. Po pewnym czasie warto dołączyć do programu dnia nieco bardziej wymagającą, ale nadal stosunkowo lekką aktywność fizyczną. W tej sytuacji bardzo dobrze sprawdza się rower stacjonarny lub popularny orbitrek.

Zwolnienie L4 po operacji bariatrycznej w zależności od
wykonywanego zawodu

Długość zwolnienia po operacji bariatrycznej zależy również od zawodowej funkcji, jaką pełni dany pacjent. Jeśli jego praca jest niewymagająca pod względem wysiłku fizycznego i nie niesie za sobą żadnych zagrożeń dla zdrowia, możliwy jest powrót do obowiązków nawet po dwóch tygodniach od zabiegu. Dzieje się tak w przypadku pacjentów, którzy doszli już do siebie i nie skarżą się na żadne skutki uboczne, a przy tym wykonują pracę biurową. Zwolnienie lekarskie po operacji na pewno będzie natomiast dłuższe dla osób, które pracują fizycznie. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu większość form wysiłku jest niezalecana, włączając w to na przykład podnoszenie ciężkich przedmiotów. Jeśli wykonujesz więc pracę fizyczną, koniecznie zgłoś ten fakt swojemu lekarzowi, a dostaniesz dłuższe zwolnienie. W Twoim przypadku dwa tygodnie to zdecydowanie za krótko. Zwolnienie L4 po operacji bariatrycznej powinno być wydłużone również dla osób, które parają się profesjami powszechnie uznawanymi za niebezpieczne, jak strażak, policjant, ratownik czy żołnierz.

Kontakt

Chirurgiczne leczenie otyłości
bud. F, Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej
wejście przez Izbę Przyjęć Chirurgiczną, korytarzem w lewo, windą na I piętro
lub
wejście przez bud. H, od wejścia w prawo, korytarzem do końca, po lewej stronie: wejście do Kliniki

Sekretariat:
bud. F, II piętro, pok. 234
tel. 91 466 11 28
tel. 91 466 11 29
faks: 91 466 11 30
e-mail: bariatria@spsk2-szczecin.pl

Copyright © 2022 bariatria.spsk2-szczecin.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.